Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plan wiosennych prac w ogrodzie

2022-01-30
Plan wiosennych prac w ogrodzie
Jak ogrodnik może w 30 minut zyskać wspaniały nastrój w szarej końcówce zimy?

Gdy pogoda nie sprzyja rozpoczęciu prac, bo zimno, mokro i często wietrznie, duża grupa pasjonatów ogrodów zaczyna popadać w melancholię. Odliczamy dni do wiosny ale one się dłużą i dużą. Mimo, że dni już zaczynają się robić dłuższe, to jeszcze nic nie wskazuje na rychłe nadejście wiosny i słonecznych, cieplejszych dni.

Planowanie wiosennych prac w ogrodzie

Początek lutego, to dobry czas aby zaplanować wiosenne prace ogrodowe i zmiany na rabatach. Bo gdy wreszcie zrobi się ciepło, warto ustalić odpowiednią kolejność prac. Na luty planujemy:

 • zimowe przycinanie koron drzew "płaczących",
 • cięcie drzew owocowych,
 • cięcie żywopłotów grabowych,
 • wycięcie najbardziej odpornych traw,
 • przycięcie hortensji bukietowych drzewiastych,
 • przesadzanie kwiatów domowych.

Na cięcie drzew i krzewów zaplanujmy słoneczny i cieplejszy dzień. W lutym korygujemy korony brzóz, grabów, klonów (za wyjątkiem jesionolistnych i japońskich), orzecha włoskiego, wierzb. Są to drzewa, których cięcie trzeba przeprowadzić przed wiosennym ruszeniem soków, gdyż po cięciu „płaczą” jeśli dokonamy tego zabiegu zbyt późno.

W marcu, zwykle gdy aura jest już przyjemniejsza, możemy skorygować pozostałe drzewa, w bezlistnym stanie widać, które pędy lub gałęzie należy usunąć. Dlatego właśnie, gdy planuję korektę pokroju koron drzew, dokonuję tego na przedwiośniu. Usuwamy nisko rosnące gałęzie, uszkodzone i chore. Warto wyciąć dolne gałęzie, dla zapewnienia dostępu światła dla nasadzeń pod drzewami. Cięcia brzóz w ogóle nie rekomenduję, bo zwykle traci się piękny naturalny pokrój. Zimą przerzedzam korony moich brzóz o pokroju pendula, obcinam obumarłe i chore gałązki, robię miejsce dla gałęzi zwieszających się z góry.

Ostre wiosenne cięcie przeprowadzamy corocznie na żywopłocie grabowym. Radykalne, korygujące cięcie pozwala go ujarzmić. Również graby Fastigiata, których korony kształtujemy geometrycznie, właśnie o tej porze najłatwiej jest doprowadzić do pożądanego wyglądu. Pozostałe żywopłoty ( cisowe, thujowe) zdecydowanie lepiej jest ostro potraktować dopiero w maju-czerwcu.

W lutym zwykle zaczynam cięcie najbardziej odpornych na wymarzanie traw : miskantów, seslerii, trzcinników i molinii. Zwłaszcza seslerie jesienne bardzo wcześnie ruszają wiosną, dlatego warto je jak najwcześniej wyciąć. Zwykle już na początku marca w Polsce zachodniej zwiastują wiosnę zielonymi pióropuszami i towarzyszą pierwszym kwitnących cebulowym.

Wiosną, co we Wrocławiu oznacza początek marca gdy minie już ryzyko mocnych przymrozków, tnę delikatnie koryguję żywopłoty cisowe. Ruszam też z sekatorem do cięcia krzewów i pnączy: trzmieliny, budleje powojniki, berberysy irgi, tawuły japońskie, winorośl, ketmie, pięciorniki. Generalną zasadą jest cięcie wiosną wszystkich krzewów, które kwitną latem, lub w ogóle nie kwitną. Krzewy kwitnące wiosną (np forsycje, migdałki, pigwowce) tniemy dopiero po kwitnieniu. Nie tniemy różaneczników, azali, kalin, wawrzynków ani magnolii. Wiśnie ozdobne, tak jak wszystkie pestkowe, najlepiej ciąć dopiero latem.

Przedwiośnie to tez dobry moment na cięcie hortensji bukietowych i drzewiastych (ogrodowych nie tniemy!), ale o tym będzie kolejny post.

W naszych ogrodach coraz mniej bukszpanów, z powodu panoszącej się ćmy bukszpanowej, u mnie jednak jest ich jeszcze sporo, ale bukszpany tnę dopiero pod koniec marca, w trakcie kwitnienia forsycji. To dla mnie również czas cięcia róż i lawendy oraz intensywnych prac na trawniku. W drugiej połowie marca zwykle przeprowadzamy wałowanie, areację, wertykulację i nawożenie trawnika.

Jeśli macie pytania dotyczące cięcia zapraszam do zadawania na Messenger (marzenieogrodnika.pl) i mailowo sklep@marzenieogrodnika.pl

Skrótowy kalendarz wiosennych prac w ogrodzie marzenieogrodnika

 • luty - cięcie korygujące drzew płaczących (brzozy, graby, klony) i drzewek owocowych, wycinanie najbardziej odpornych traw, cięcie hortensji, wycinanie przemarzłych bylin. To również czas pierwszych wysiewów warzyw z nasion (sałata, kapusta, seler, kalafior)
 • marzec - cięcie buków, dereni, leszczyn, budleji, krzewów ozdobnych (nie kwitnących wiosną) pnączy, traw i roślin zimozielonych (bukszpany, carexy), pierwsze nawożenie zwłaszcza roślin cebulowych i trawnika. Oprysk środkami oleistymi grabów na szpeciele, jeśli w poprzednim sezonie cierpiały z powodu inwazji tego szkodnika.
 • od 15 marca z powodzeniem sadzimy drzewa i krzewy kopane z gruntu oraz rośliny doniczkowe oraz wysiewamy warzywa (pomidory, papryka)
 • Koniec marca/kwiecień w zależności od rejonu Polski - czas kwitnienia forsycji to cięcie róż, lawendy i wrażliwych, czas zdejmowania osłon z hortensji ogrodowych, likwidacja kopczyków wokół róż, zaczynamy pielęgnacje trawnika (wałowanie, areacja, wertykulacja, nawożenie)
 • kwiecień - przycinamy krzewy i rośliny kwitnące wiosną, po kwitnieniu tniemy forsycje, migdałki, pigwowce,
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 479 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Polecam
2024-07-11
Super sadzonki, ładne, duże, gęste i solidnie zapakowane. Polecam.
pixel