Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kamasja

2022-09-11
Kamasja Kamasja Camassia caerulea leichtlinii (kamasja wielka)

Kamasja leichtlinii nazywana kamasją wielką to wieloletnia roślina cebulowa. Posadzona jesienią będzie ozdabiać ogród w maju i czerwcu. Kamasja rozrasta się z biegiem lat z jednej cebuli w sporą kępę z duża ilośćią kwiatów, które osiągają nawet 100 cm wysokości.

Jakie wymagania mają kamasje

Najlepszym stanowiskiem dla kamasji jest słoneczna rabata lub półcień. W przeciwieństwie do innych roślin cebulowych wiosną potrzebuje sporej ilości wilgoci.

Jakie warunki glebowe potrzebują cebule kamasji?

Do sadzenia kamasji należy przygotować ziemię, która wiosną jest wilgotna. Podobnie jak inne rośliny nie lubi zalegania wody, ale najlepiej rośnie na wilgotnych stanowiskach. W Holandii jest to roślina powszechnie rosnąca nad brzegami kanałów wodnych. Jest tam niezwykle popularna i niemal można ją nazwać rośliną łąkową.

Kiedy sadzimy kamasję wielką?

Kamasję najlepiej sadzić w październiku. Warto ją osłonic np. warstwą kory aby zabezpieczyć przed przemarznięciem w mroźne zimy.

Jak sadzimy kamasję?

Sadzimy na 2-3 krotną głębokość cebuli. Cebul nie wykopujemy po przekwitnięciu, pozostawiamy je na rabatach, dzięki czemu roślina rozrasta się w duża kępę obficie kwitnącą. Po 5-7 latach warto ją odmłodzić dzieląc cebule.

Jak komponować kamasję z innymi roślinami?

Kamasja kwitnie od początku maja dlatego pięknie komponuje się z innymi cebulowymi ale również tworzy nietuzinkowe kompozycje z bylinami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 477 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Piękne kwiaty idealnie zapakowane Polecam
2024-07-15
Rośliny dotarły szybko, nieuszkodzone.
pixel