Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czosnki ozdobne

2022-08-31
Czosnki ozdobne Czosnki ozdobne (Allium)

Czy zaprosiliście te piękne kwaity wiosny do swoich ogrdów? Polecam najpiękniejsze odmiany: miniaturowe karatawskie Red Giant, niskie czosnki Christophii (Krzysztofa), purpurowe pompony Purple Sensation oraz wielkie jasno-fioletowych kule Globemaster i Ambassador.

Jakie wymagania mają czosnki?

Najlepiej pokazują swoją urodę na słonecznych osłoniętych rabatach, dobrze sobie również radzą w półcieniu. Nie polecam sadzić czosnki w cieniu, gdyż będą słabo powtarzały kwitnienie w kolejnych sezonach.

Czosnki ozdobne czyli Allium to piękne kwiaty późnej wiosny i lata. Większość odmian zaczyna kwitnienie w maju . Reprezentuje je kilkaset gatunków. Czosnki mają rynienkowate liście i długie łodygi, na których zakwita tylko jeden kwiat przypominający wielkie dmuchawce. Kiedy przekwitną tulipany, w ogrodzie zaczyna się spektakl czosnków.

Jakie warunki glebowe potrzebują cebule czosnków?

Do sadzenia czosnków należy przygotować ziemię zdrenowaną, w której nie zalega woda. Czosnki są bardzo odpornymi roślinami, jedyny czynnik, który może im zaszkodzić to zalegająca na rabacie woda, gdyż w takich warunkach gniją i zanikają. Dlatego warto sadzić czosnki w odpowiednim stanowisku albo zapewnić podwyższoną rabatę dla cebul.

Kiedy sadzimy czosnki ozdobne?

Wiele źródeł podaje, że należy sadzić we wrześniu. Ja jestem jednak zwolenniczką sadzenia cebul kwiatowych w cieplejszych rejonach Polski w drugiej połowie października a nawet w listopadzie. Dlaczego nie polecam sadzenia czosnków zbyt wcześnie? Przy aktualnym ociepleniu klimatu zbyt wcześnie posadzone czosnki potrafią rozpocząć wegetację jeszcze w grudniu (wypuszczają liście) a potem gdy przychodzą mrozy obawiamy się, że wymarzną. Dlatego polecam sadzić po pierwszych przymrozkach. W przypadku mroźnych zim, można miejsce sadzenia dodatkowo zabezpieczyć, przysypując cebule korą, aby w pierwszym roku po posadzeniu ochronić je przed silnymi mrozami.

Jak sadzimy czosnki?

Sadzimy na 2-krotną głębokość cebuli. Jeśli cebula ma np 10 cm średnicy to wykopujemy dołek na co najmniej 20 cm. Duże odmiany czosnków , takie jak Globemaster czy Ambassador należy sadzić w rozstawie minimum 20 cm, aby ich wielkie kule nie stykały się i miały możliwość pokazania całego swojego uroku.

Jak komponować czosnki z innymi roślinami?

Ze względu na wysokie rozmiary czosnków ozdobnych (za wyjątkiem karatawskich i Krzysztofów) najlepiej posadzić je w głębi rabaty. Warto też zasłonić ich przysychające liście. To naturalna cecha czosnków, że zasychają im liście , gdy wytworzą kule kwiatowe. Można też liście przyciąć, nie są już potrzebne roślinie po wytworzeniu kwiatostanów. Czosnki warto podsadzić innymi roślinami. Pięknie wygląda połączenie czosnków z kocimiętką Junior Walker lub Walker's Low. To połączenie jest dla mnie perfekcyjne, ze względu na kwitnienie obu roślin w tym samym czasie w różnych odcieniach fioletu. Znakomicie sprawdza się połączenie czosnków z przywrotnikiem ostroklapowym lub brunnerami. Dla zwolenników traw polecam np selserię jesienną, z wyższych traw trzcinniki czy molinie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 477 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Dostawa terminowa. Sadzonki dorodne, zadbane i świetnie zabezpieczone. Polecam.
2024-07-16
Piękne kwiaty idealnie zapakowane Polecam
pixel